اینترنت ایران با محدودیت مواجه شده است!

امروز در شبکه‌های اجتماعی، کاربران از هدایت جست‌وجوهای خود با IP ایران برای سایت گوگل به فضایی سانسورشده یعنی حالت جست‌وجوی امن (SafeSearch) یا گوگل کودکان (googlekids.com) خبر داده‌اند. اتفاقی که ازطریق ربودن دامنه (‌DNS Hijacking) رخ می‌دهد. کارشناسان می‌گویند DNS Hijacking در ایران بی‌سابقه نیست اما به نظر می‌آید از روز گذشته این محدودیت در بعضی از شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ی اینترنت (ISP) به‌خصوص ایرانسل و آسیاتک و زیرمجموعه‌هایش در خود دامنه‌ی گوگل اعمال شده و کاربرانی که در پی جست‌وجو به سایت گوگل مراجعه می‌کنند به دامنه‌‌های محدودشده می‌رسند.

تغییرات ایجادشده روی DNSهای گوگل باعث شده است که سرویس ری‌کپچا (reCAPTCHA) گوگل هم در بسیاری از وب‌سایت‌ها و سرویس‌هایی که در داخل کشور میزبانی شده‌اند، از کار بیفتد. ری‌کپچا ابزار آنلاینی است که مانع فعالیت بات‌ها در وب‌سایت‌ها می‌شود و به‌عنوان مثال مانع ثبت‌نام گروهی بات‌ها در وب‌سایت‌ها می‌شود. ری‌کپچا گوگل به‌صورت گسترده در سرویس‌های داخل کشور استفاده می‌شود. نتیجه‌ی بررسی‌های خبرنگار زومیت این است که به نظر می‌رسد این تغییرات یکی از آزمایش‌های دولت برای سنجش واکنش کاربران درمقابل بستن سایت گوگل و جایگزینی موتور جست‌وجوی مورد تأیید دولت است و نشان از جدیت تیم جدید برای محدودیت اینترنت دارد. البته دستکاری DNS در ایران از مدت‌ها پیش سابقه دارد. در موارد پیشین همیشه فیلترشکن‌ها و راه‌هایی برای دور زدن محدودیت‌ها به کمک کاربران می‌آمدند تا به اطلاعات موردنظرشان دسترسی پیدا کنند. دسترسی به بخشی از اطلاعات در ایران با زحمت امکان‌پذیر است. جدیت از سوی حاکمیت برای محدود کردن اینترنت در سیاست‌ها و زیرساخت‌هایی که در حال تهیه است، گمانه‌ها را به سمتی می‌برد که در نهایت عموم مردم نتوانند به بخشی از اطلاعات دسترسی داشته باشند. این اتفاق از نظر تکنیکی امکان‌پذیر است.

با چنین روندی اینترنت در ایران تبدیل به امکانی برای خواص و گروه کوچکی از مردم می‌شود و در نهایت اگر محدود کردن اینترنت در ایران به‌طور کامل اتفاق بیفتد، به گفته‌ی دادگر دسترسی به اطلاعات روند متفاوتی خواهد داشت.

 

منبع: وب سایت زومیت

 

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button