زلزله را میتوان با کابل‌های اینترنت زیر دریا و اقیانوس‌ها، تشخیص داد!

پژوهش‌هایی می‌گویند می‌توان از شبکه‌ی گسترده و متراکم کابل‌های زیردریایی که اینترنت را دراختیار جهان قرار می‌دهند برای نظارت بر فعالیت‌های لرزه‌ای استفاده کرد. درواقع یکی از این کابل‌ها قبلاً زلزله‌ای را شناسایی کرده و این موضوع ثابت می‌کند که فناوری تشخیص زمین‌لرزه با کابل‌های زیر دریا، ایده‌ای کاربردی است.

دریاها و اقیانوس‌های جهان، بسیار بزرگ و وسیع هستند و اینکه بیشتر مناطق زیر آب هنوز به‌طور فعال تحت نظر قرار ندارد، نگران‌کننده است. با وجود چند حسگر اختصاصی، همچنان کمبود زیادی از داده‌های ژئوفیزیک به‌روزشده در زیر دریاها وجود دارد. به‌هرحال این شرایط احتمالاً با یک پیشرفت جدید، تغییر خواهد کرد.

نتایج یک مقاله که به‌تازگی منتشر شده روشی را نشان می‌دهد که می‌تواند کابل‌های زیر دریا را به مجموعه‌ای از حسگرها تبدیل کند. تیم پشتیبان این نوآوری حتی ثابت کرد که فناوری آن‌ها می‌تواند برای تشخیص زلزله‌ها و سایر فعالیت‌های معمولی اقیانوسی مثل امواج و جریان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. این تیم در بخشی از توضیحات خود می‌گوید:

تکنیکی که ما ارائه می‌کنیم پتانسیل تغییر قابلیت‌های نظارت بر زمین را دارد. می‌توان کف دریا را بدون تغییر زیرساخت‌های مخابراتی زیردریایی موجود، به هزاران حسگر مجهز کرد.

"نهوه

اشاره‌ی این تیم تحقیقاتی به بخش‌هایی از کابل‌های زیردریایی بود که به‌دلیل تقویت‌کننده‌ها و تکرارکننده‌ها ایجاد شده‌اند. تقریباً همه‌ی کابل‌هایی که درحال‌حاضر در کف اقیانوس‌ها نصب می‌شوند، به ابزاری مجهز شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که جریان‌های داده، انرژی کافی برای عبور ایمن و قابل‌اطمینان را دراختیار دارند. این تکرارکننده‌ها در هر ۲۸ تا ۵۶ مایل (۴۵ تا ۹۰ کیلومتر) طول یک کابل تعبیه شده‌اند. این تقویت‌کننده‌ها کابل‌ها را به دهانه‌های کوتاه‌تر تقسیم می‌کنند.

درصورتی‌که این روش درسطح جهان مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند هزاران حسگر محیطی دائمی را با استفاده از سخت‌افزار از پیش نصب‌شده در کیف اقیانوس به‌طور لحّظه‌ای ارائه دهد. تلفیق روش جدید با شبکه‌های مبتنی‌بر لرزه‌سنج، زیرساخت جهانی نظارت بر زلزله را تا حد زیادی گسترش می‌دهد.

نکته‌ی جالب این است که این نوآوری نیازی به تغییر یا افزودن زیرساخت جدید در زیر آب ندارد که آن را به راهکاری بسیار مقرون‌به‌صرفه، مقیاس‌پذیر و با قابلیت اجرای بسیار سریع تبدیل می‌کند.

تیم تحقیقاتی اطمینان دارد که می‌تواند فناوری خود را علاوه بر تشخیص زلزله، برای نظارت و درک سایر پدیده‌های طبیعی ازجمله جریان‌های عمیق آب، تغییرات طولانی‌مدت دمای کف دریا و موارد دیگر گسترش دهد. چنین استفاده‌هایی به‌دلیل حساسیت بالای کابل فیبرنوری امکان‌پذیر است.

دانشمندان همیشه درمقابل سرمایه‌گذاری عظیم اولیه‌‌ی موردنیاز برای استقرار حسگرهایی که روی آب‌وهوا نظارت دارند، نبردی شکست‌خورده داشته‌اند. بااین‌حال، نوآوری جدید به‌راحتی می‌تواند به‌ساخت مدل‌های آب‌وهوایی بلندمدت و دقیق با کسری از هزینه‌های معمولی کمک کند.

 

منبع: وب سایت زومیت

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button