پشت پرده فعال سازی اینترنت کودکان برای همگان!

از روز سه‌شنبه (دو روز قبل) محتوای فضای مجازی به یک‌باره پر شد از واکنش‌ها به ایجاد محدودیت در موتور جست‌وجوی گوگل برای کاربران داخل کشور. ماجرا از این قرار است کاربر با جست‌وجوی هر آدرس یا برخی واژه‌ها(اغلب غیراخلاقی) صرفا به محتوای ویژه کودکان دسترسی پیدا می‌کند. اگرچه این موضوع، یعنی ایجاد محدودیت (SafeSearch) در دسترسی به محتوای آزاد از روز سه‌شنبه با واکنش شدید کاربران فضای مجازی روبه‌رو شد و برخی این اقدام دو اپراتور بزرگ کشور را مقدمات و نشانه‌هایی از رویکرد اجرای چراغ خاموش «طرح صیانت» دانستند اما وزیر ارتباطات، اول تیرماه گذشته از این موضوع خبرداده و از آن به عنوان رونمایی از «اینترنت ویژه کودکان» یاد کرده بود. وزیر ارتباطات اول تیر گفته بود: « با فعال‌سازی این سرویس محدودیت‌هایی برای دسترسی کودکان اعمال می‌شود تا این دسته از کاربران در معرض محتواهای نامناسب قرار نگیرند.»

آیا می توان این محدودیت را حذف کرد؟

البته امکان ایجاد محدودیت در موتورهای جست‌وجو از جمله«گوگل» پیش از این فراهم بوده و کارکرد آن نیز زمانی است که والدین ترجیح می‌دهند با اعمال تنظیمات درسیستم‌های رایانه‌ای و دیگر ابزاری که در ختیار کودکانشان است،از دسترسی به محتوای غیراخلاقی ممانعت کنند. درعین حال وزیر ارتباطات در همان نشست خبری اول تیرماه نیز به این موضوع اشاره کرده بود: «با فعال‌سازی این سرویس که بر اساس مصوبات شورای عالی فضای مجازی طراحی شده است، محدودیت‌هایی برای دسترسی کودکان اعمال می‌شود تا این دسته از کاربران در معرض محتواهای نامناسب قرار نگیرند. امکان تغییر شیوه دسترسی به حالت بزرگ‌سال در هر لحظه فراهم است و والدین هر زمان که بخواهند می‌توانند از سرویس بزرگ‌سالان استفاده کنند. این سرویس ظرف یک یا دو هفته آینده رونمایی می‌شود.»

کارشناس چه می گوید؟

محمد مظفری، مدیر فنی هلدینگ دانش‌بنیان گرین وب، در این باره به ما گفت: با طرحی که اجرایی شده است، آی‌پی‌های داخلی کشور قبل از برقراری ارتباط با گوگل، از یک کانال واسط عبور می‌کند و دراین مسیر تنظیمات Safe Search مرورگر کاربر روشن می‌شود. این موضوع سبب می‌شود فیلترهایی که شرکت گوگل برای ارائه اینترنت ایمن به کودکان در نظر گرفته، روی آی.پی‌های داخل کشور اعمال شود و کاربر با نسخه‌ای از اینترنت که دارای محدودیت‌هایی برای جست‌وجوی کودکان است، مواجه شود.او این نکته را هم گفت که «اگرچه این قابلیت، می تواند دارای مزیت‌هایی باشد و نتایج جست‌وجوی کودکان را مدیریت کند، اما نگرانی برخی کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات،از توسعه دادن این طرح و اعمال آن بدون درنظر گرفتن نظرمستقیم خودکاربر است؛چرا که حتی گوگل هم این سرویس خود را به صورت اختیاری ارائه کرده است.»

 

منبع: وب سایت خبر‌آنلاین

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button