شنود صدای افراد با کابل فیبر نوری تا فاصله صدها متر!

دانشمندان سیستمی ساخته‌اند که صدا را در کابل‌های فیبر نوری دریافت می‌کند و اجازه می‌دهد از فاصله حدود 800 متری گفتگوهای دیگران را شنود کنید. کابل‌های فیبر نوری برای انتقال داده‌ها از پالس‌های نوری استفاده می‌کنند و معمولا برای شبکه‌های پهن‌باند استفاده می‌شوند، اما می‌توانند نسبت به تغییراتی که با صدا در محیط به وجود می‌آید، حساس باشند.

محققان چینی سیستمی ساخته‌اند که می‌تواند از یک طرف کابل‌های فیبر نوری صدا را دریافت کند و آن را به سمت دیگر کابل بفرستد. این کابل‌ها در برابر فشارهای محیطی که ممکن است توسط امواج آکوستیک نظیر صدای حرف زدن افراد به وجود بیایند هم حساسند و همین مسئله یک جور ریسک امنیتی ایجاد می‌کند.

پژوهشگران دانشگاه سینگهوا که نتایج تحقیقات خود را در وب‌سایت arXiv منتشر کرده‌اند، می‌گویند: «شبکه‌های فیبر نوری به‌طور گسترده در حال پیاده‌سازی در سراسر دنیا هستند چون نه تنها انتقال داده را آسان‌تر می‌کنند بلکه اجازه می‌دهند اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. کارکردهای مختلف شبکه‌های فیبر نوری شامل تشخیص زلزله، رصد جریان ترافیک شهری و انجام اکتشافات مربوط به ساختارهای زیرزمینی اثر مثبتی بر زندگی مردم دارند. با این حال، مشکلات امنیتی بالقوه‌ای را هم به وجود می‌آورند که باید به دقت در نظر گرفته شوند.»

یکی از انواع شبکه‌های پهن‌باند که از فیبرهای نوری استفاده می‌کند با نام فیبر به محل مشتری (FTTP) شناخته می‌شود. همان‌طور که از نام این شبکه پیداست، کابل‌های فیبر به‌طور مستقیم به محل مشتری (خانه یا دفتر کار) می‌رسند. حالا از آن‌جایی که این کابل‌ها می‌توانند بدون هیچ تجهیزات اضافه‌ای سیگنال‌های صوتی را دریافت کنند، امکان شنود سیگنال‌ها و بازیابی آن‌ها در آن سر کابل وجود دارد.

چینی‌ها برای انجام این مطالعه سیستمی ساختند که تغییر نور در اثر صحبت کردن افراد در نزدیکی فیبرنوری را شناسایی می‌کند. در این آزمایش‌ها، صدایی که به سمت مقابل کابل می‌رسید، کاملا واضح نبود، اما می‌شد با شیوه‌های بهینه‌سازی صدا در کامپیوتر آن را قابل فهم کرد.

دانشمندان می‌گویند تبدیل اطلاعات به صدای قابل فهم با این روش به تجهیزات پیچیده و شرایط خاص نیاز دارد، اما کاملا شدنی است. آن‌ها مدعی‌اند که با موادی مثل فلز و شیشه می‌توان روی فیبر را پوشاند تا جلوی استراق سمع گرفته شود، چون با این کار کابل‌ها کمتر می‌توانند تغییرات نوری ناشی از اصوات را دریافت کنند.

 

منبع: وب سایت دیجیاتو

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button