Luna باج‌افزار جدید برای سرقت داده‌های حساس سیستم‌های عامل!

محققان کسپرسکی گزارش داده‌اند که توسعه‌دهندگان باج‌افزار Black Basta، عملکرد جدیدی را پیاده‌سازی کرده‌اند که متکی بر راه‌اندازی سیستم در حالت امن (safe mode) قبل از رمزگذاری و تقلید از سرویس‌های ویندوز است.اسم این باج‌افزار Luna است.

از آنجا که در حالت امن، برخی از نرم‌افزار‌های امنیتی و ضد بدافزار اجرا نمی‌شوند در نتیجه باج‌افزار شناسایی نخواهد شد و فایل‌های موجود را در سیستم به‌راحتی رمزگذاری خواهد کرد و این موضوع به باج‌افزار Black Basta این امکان را می‌دهد که مکانیزم‌های امنیتی را دور بزند.

بر اساس یافته‌های محققان امنیتی، این باج‌افزار که نام دیگرش Black Basta است، مانند دو باج‌افزار BlackCat و Hive به زبان Rust نوشته‌شده است.

سیستم نظارت فعال کسپرسکی، در ماه ژوئن ۲۰۲۲، باج‌افزار Luna را از طریق تبلیغی شناسایی و کشف کرد که در انجمن باج‌افزارِ darknet انجام شده بود.

کارشناسان با تجزیه‌وتحلیل گزینه‌های خط فرمان باج‌افزار، متوجه شدند که عملکرد باج‌افزار Luna نسبتاً ساده است، اما رمزنگاری غیرمعمولی دارد و از یک رمزگذاری رایج استفاده نمی‌کند و دو رمزنگاری را با هم ترکیب می‌کند.

محققان شرکت Uptycs نیز از کشف نوع جدیدی از باج‌افزار Black Basta گزارش داده‌اند که سرور‌های VMWare ESXi را هدف قرار می‌دهد.

 

منبع: وب سایت قطره

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button