آمریکا صاحب قدرتمندترین ابر کامپیوتر دنیا شد!

ابر کامپیوتر Frontier که توسط آزمایشگاه ملی اوک ریج (ORNL) در ایالت تنسی آمریکا ساخته شده و از پردازنده AMD EPYC بهره می‌برد، رتبه اول قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان را از Fugaku ساخته شده توسط ژاپنی‌ها دریافت کرد و با این وجود، در حال حاضر قدرتمندترین ابر رایانه جهان شناخته می‌شود.

طبق جدیدترین رتبه‌بندی 500 ابر کامپیوتر قدرتمند جهان، سیستم تولید شده توسط دانشمندان ایالات متحده با پیشی گرفتن از سیستم ژاپنی‌ها، به قدرتمندترین ابر رایانه جهان تبدیل شده است. البته Frontier هنوز در مراحل یکپارچه‌سازی و آزمایش خود قرار دارد، اما در نهایت توسط نیروی هوایی و وزارت انرژی ایالات متحده استفاده خواهد شد.

همچنین Frontier که توسط پلتفرم Cray EX از شرکت Hewlett Packard Enterprise یا به اختصار HPE تغذیه می‌کند، با اختلاف بسیار زیادی، موفق شده تا عنوان ابر رایانه برتر را کسب کند. در واقع، این اولین سیستم شناخته‌شده‌ای است که در بنچمارک Linmark حداکثر امتیاز 1.1 اگزافلاپ را کسب می‌کند. در مقابل، Fugaku تنها امتیاز 442 پتافلاپ را کسب کرده که البته با وجود آن در دو سال گذشته رتبه اول را تصاحب کرده بود.

کارآمدترین ابر کامپیوتر جهان

علاوه بر این، از Frontier به عنوان کارآمدترین ابر کامپیوتر نیز یاد می‌شود. این سیستم تنها با قدرت 52.23 گیگافلاپ در هر وات، موفق شده تا سیستم MN-3 ژاپن را شکست دهد و مقام اول رتبه‌بندی مربوط به کارآمدترین ابر رایانه را تصاحب کند.

«توماس زاکاریا»، مدیر آزمایشگاه ORNL در کنفرانس مطبوعاتی خود توضیح می‌گوید:

این واقعیت که سریع‌ترین سیستم جهان در عین حال بیشترین بازدهی انرژی را نیز دارد، واقعا شگفت‌انگیز است.

دیگر ابرکامپیوترهای موجود در لیست 10 سیستم برتر شامل سیستم دیگری با پلتفرم HPE Cray EX می‌شود که توسط فنلاندی‌ها ساخته شده و امتیاز 151.9 پتافلاپ را کسب کرده است. ابررایانه‌های Summit که توسط IBM ساخته شده و Sierra که توسط آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور توسعه یافته دیگر گزینه‌های شناخته شده‌ای هستند که به ترتیب امتیازات 148.8 پتافلاپ و 94.6 پتافلاپ را کسب کرده‌اند.

 

منبع: وب سایت دیجیاتو

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button