آخرین آمارها از نرخ جهانی نفوذ اینترنت!

قطب نمای اقتصاد دیجیتال که مربوط به سال ۲۰۲۱ می‌شود و توسط ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شده است، نشان می‌دهد که مردم در دنیا به طور میانگین بیش از یک نقطه دسترسی به اینترنت دارند که بیش‌تر این نقاط دسترسی، از نوع موبایل هستند.

طبق این گزارش که زیرساخت دیجیتال را «موتور محرک همه چیز» عنوان کرده، حضور اینترنت در همه جا فراگیر شده است و به میانگین، هر نفر در دنیا در حال حاضر بیش از یک نقطه دسترسی به اینترنت در اختیار دارد که این دسترسی می‌تواند به صورت ثابت یا موبایل باشد.

البته در برخی مناطق دنیا به ویژه در مناطق پایین صحرای آفریقا سطح دسترسی کماکان پایین است و حتی در کشورهایی با نرخ نفوذ بالا نیز کیفیت دسترسی از منظر میزان تأخیر، میزان پهنای باند و پایداری ارتباطی در مناطق مختلف، متفاوت گزارش شده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در قاره آسیا به ازای هر ۱۰۰ نفر ۹۲ ارتباط از طریق موبایل و ۱۶ ارتباط از طریق ثابت صورت می‌گیرد و تا ۵ سال آینده این رقم به ۱۲۱ درصد برای موبایل و ۱۸ درصد برای ارتباطات ثابت خواهد بود.

این در حالی است که وضعیت تعداد ارتباطات موبایل در اروپا ۹۸ درصد، در آمریکا ۱۲۸ درصد، در آفریقا ۴۹ درصد و در اقیانوسیه ۱۱۲ درصد گزارش شده است و متوسط تعداد ارتباطات موبایل به ازای هر ۱۰۰ نفر در جهان ۹۱ است.

پیش بینی می‌شود این رقم در جهان تا سال ۲۰۲۶ به ۱۱۳ درصد در موبایل و به ۱۸ درصد در ارتباطات ثابت برسد.

این گزارش نشان می‌دهد که مردم در دنیا به طور میانگین بیش از یک نقطه دسترسی به اینترنت دارند که بیش‌تر این نقاط دسترسی از نوع موبایل هستند.

فروش تلفن‌های همراه که به دلیل پاندمی کرونا افت کرده بود به سرعت بهبود یافته است؛ اما اشباع بازار، مانعی در مقابل رشد بیشتر فروش به وجود آورده است.

تنوع در سرعت دسترسی به اینترنت باعث ایجاد تجربه‌های متفاوت کاربری در کشورها و نواحی مختلف درون هر کشور شده است و بسیاری از خانوارها به ویژه در آفریقا هنوز سرعت اینترنت بسیار پایینی دارند.

برای مثال سرعت متوسط اینترنت ثابت در کره جنوبی ۴۱ مگابیت و در آمریکا ۷۱ مگابیت است و این در حالی است که متوسط سرعت در برزیل ۱۸ مگابیت اعلام شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر میانگین سرعت دانلود برای هر ارتباط اینترنتی در سطحی معادل ۲۴ مگابیت باقی بماند، می‌تواند پاسخگوی پخش ویدئوهای اینترنتی با کیفیت ۴ تا ۵ FHD باشد.

قاره آفریقا از سهم جهانی «سرعت دانلود کمتر از ۱۰ مگابیت بر ثانیه»، در رتبه اول قرار دارد. گفته شده است که تنها ۵ درصد قاره آسیا به اینترنت با دانلود کمتر از ۱۰ مگابیت دسترسی دارند.

در این گزارش میزان تأخیر در شبکه یکی از مشکلات انتقال داده میان قاره‌های مختلف عنوان شده است.

این گزارش نشان می‌دهد که رشد تعداد کاربران در جهان دچار رکود شده است اما بکارگیری فناوری‌های دیجیتال رشد فزآینده ای به همراه داشته است. با این حال پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰، تقریباً از هر ۴ نفر در سطح دنیا، سه نفر کاربر اینترنت باشند. این میزان در حال حاضر از هر ۵ نفر، سه نفر اعلام شده است.

آمارها نشان می‌دهد که میانگین جهانی سرعت دانلود اینترنت ۲۴ مگابیت است که این رقم در آسیا ۲۳ مگابیت و در آفریقا ۱۲ مگابیت اعلام شده است. در همین حال میانگین سرعت اینترنت در قاره آمریکا ۲۶ مگ و در اروپا ۳۲ مگ است. با این وجود پیش بینی می‌شود که میانگین جهانی سرعت دانلود اینترنت در سال ۲۰۲۶ به ۴۵ مگ برسد و این رقم در آسیا به ۴۲ مگابیت خواهد رسید.

البته سرعت این رشد به واسطه افرادی که در نقاط دورافتاده دنیا زندگی می‌کنند یا به واسطه مسائل اقتصادی قادر به دسترسی نیستند و یا هر دو مشکل را دارند، با افت روبرو شده است.

با این وجود هم اکنون نرخ جهانی نفوذ اینترنت موبایل ۵۹ درصد (آنلاین) و ۴۱ درصد (آفلاین) و نرخ نفوذ اینترنت ثابت ۶۱ درصد آنلاین و ۳۹ درصد آفلاین اعلام شده است. این در حالی است که پیش بینی شده که تا سال ۲۰۳۰ نرخ جهانی نفوذ اینترنت به ۷۶ درصد در موبایل و ۷۷ درصد در اینترنت ثابت می‌رسد.

بیش‌ترین رشد مورد انتظار به واسطه افزایش نرخ نفوذ در حوزه‌های خدمات دیجیتال در بازارهای شناخته شده اتفاق خواهد افتاد. پاندمی کرونا با گسترش استفاده از محصولات دیجیتال در میان مصرف کنندگان در این مسیر به مانند یک کاتالیزور عمل کرده است.

اگرچه میزان رشد تعداد کاربران با افول روبرو شده است اما پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۳۰، هند بیشترین تعداد کاربران جدید اینترنت را به دنیا خواهد افزود.

از سوی دیگر به رغم کاهش سرعت رشد تعداد کاربران، اما پیش بینی می‌شود که کاربران جدید تا سال ۲۰۳۰ در مجموع رقمی حدود ۴ تریلیون دلار برای فعالیت‌های آنلاین خرج خواهند کرد.

این آمار بیانگر آن است که بین سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۳۰، کاربران جدید اینترنت سالانه رقمی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار برای فعالیت‌های آنلاین صرف می‌کنند و دو کشور هند و چین بیشترین تعداد فعالیت‌های آنلاین را خواهند داشت. این میزان هزینه کرد از سوی کاربران جدید سرازیر خواهد شد و به شکلی فزآینده روی تمامی خدمات دیجیتال صرف خواهد شد.

 

منبع: وب سایت قطره

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button