اولین کامپیوتر کوانتومی با امکان دسترسی تمام کاربران!

بایدو، غول فناوری چین از اولین کامپیوتر کوانتومی خود رونمایی کرد. نکته قابل‌توجه اینکه تمام کاربران از طریق هر دستگاهی می‌توانند به این رایانه کوانتومی دسترسی داشته باشند. البته این رایانه فقط دارای 10 کیوبیت است که در مقایسه با سیستم‌های پیشرفته‌تر دانشگاه‌های برتر چین و شرکت‌های غربی مانند گوگل و IBM نسبتا کم است.

اولین کامپیوتر کوانتومی Qianshi نام دارد و از طریق برنامه بایدو در فروشگاه‌های اپل، هواوی یا شیائومی می‌توان به آن دسترسی داشت. کاربران می‌توانند نرم‌افزار مربوطه را دانلود کرده و کار محاسباتی خود مانند آزمایش مدار کوانتومی را برای آن ارسال کنند.

کامپیوتر کوانتومی Baidu از مواد ابررسانا برای کاهش دمای واحد پردازشگر کوانتومی خود استفاده می‌کند که از این نظر عملکرد آن شبیه یک CPU در کامپیوترهای سنتی است.

دوان رونیائو، مدیر موسسه محاسبات کوانتومی بایدو درباره این رایانه کوانتومی توضیح می‌دهد:

این اولین راه حل یکپارچه در جهان برای سخت‌افزار و نرم‌افزار محاسبات کوانتومی محسوب می‌شود. این سیستم از طریق رایانه شخصی، گوشی و… قابل دسترسی است. در حالی که کاربران می‌توانند از راحتی چارچوب نرم‌افزاری ارائه شده توسط بایدو لذت ببرند، همچنین می‌توانند سخت‌افزار مناسبی را برای محاسبات خود انتخاب کنند.

او در ادامه توضیح می‌دهد که قابلیت‌های اصلی این سیستم شامل انتگرال‌گیری، خودکارسازی و تصویرسازی می‌شود. همچنین این سیستم به استانداردسازی عملیات روزانه کمک می‌کند و بهره‌وری آغازین تراشه آن برای محققان حداقل 100 برابر بهبود پیدا کرده است. پیشرفت در زمینه سخت‌افزار آن نیز فرصت‌هایی را برای کاربران تجاری فراهم می‌کند.

پان جیانوی، دانشمند برجسته کوانتومی دانشگاه علم و صنعت کشور چین درباره این رایانه کوانتومی توضیح می‌دهد:

ما قبلا با رایانه‌های کوانتومی که عملکرد آن‌ها در مسائل خاصی از ابر رایانه‌ها پیشی گرفته‌اند، به برتری دست یافته‌ایم. پیشرفت بیشتر در این زمینه، مانند کامپیوترهای کوانتومی قابل برنامه‌ریزی، به همکاری رهبران صنعت نیازمند است.

محاسبات کوانتومی کاربردهای زیادی دارد. برای مثال یک کامپیوتر کلاسیک در بیش از 100 هزار سال قادر خواهد بود تا یک الگوریتم رمز عبور تحت عنوان RSA را مشکل‌گشایی کند. بر اساس برآوردهای انجام شده، یک کامپیوتر کوانتومی این کار را فقط در یک ثانیه انجام می‌دهد.

به گفته دوان، مقیاس صنعتی محاسبات کوانتومی جهان تا سال 2031 به 116 میلیارد دلار خواهد رسید و بیشتر شرکت‌های بزرگ جهان ظرف یک دهه آینده، با فناوری محاسبات کوانتومی سازگار خواهند شد.

 

منبع: وب سایت دیجیاتو

بیشتر بخوانید:

دبیر شورای عالی فضای مجازی در مصاحبه ای در مورد شبکه های اجتماعی داخلی صحبت کرد!

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button