ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای طراحی پروتئین ها استفاده می‌شوند!

ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند علاوه بر کشف پروتئین های جدید و ناشناخته به دانشمندان در طراحی پروتئین های کاملا جدید نیز کمک کند. در صورت بهره برداری عملیاتی از این فناوری امکان تولید واکسن های کارآمد و تولید داروهای کاملا جدید وجود دارد.

در سال ۲۰۲۰ آزمایشگاه هوش مصنوعی دیپ مایند شرکت آلفابتا ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کرد که می تواند با کمک هوش مصنوعی ساختار پروتئینی ها را پیش بینی کند. این ابزار با نام AlphaFold با قابلیت های خود باعث غافلگیری محققان شد. دیپ مایند در تابستان امسال پس از توسعه این ابزار اعلام کرد اکنون AlphaFold میتواند ساختار ۲۰۰ میلیون پروتئین را پیش بینی کند. اکنون ابزار جدیدی توسط محققان دانشگاه واشنگتن معرفی شده است که می تواند به عنوان مکمل AlphaFold مورد استفاده قرار بگیرد. این ابزار ProteinMPNN نام دارد.

محققان طی مقاله اعلام کردند چگونه یادگیری عمیق و ابزارهای مبتنی بر آن می تواند طراحی پروتئین را با دقت و کارآمدی بیشتر انجام دهد.

دیوید بیکر از دانشمندان این مطالعه و مدیر موسسه طراحی پروتئین از دانشگاه واشنگتن در این مورد می گوید:

نقش پروتئین ها در طبیعت حل تمام مشکلات زندگی است. از دریافت انرژی از خورشید تا ایجاد مولکول.در زیست شناسی امکان همه چیز وجود دارد. تکامل پروتیین ها با هدف رفع مشکل موجودات زنده در طول تکامل است. اما مشکلات جدیدی مانند کرونا بوجود آمده است. در حالی که اگر امکان طراحی پروتئین های جدید که به خوبی پروتئین های قدیمی امکان حل مسائل جدید را داشته باشند وجود داشت بسیار شگفت انگیز بود.

منبع: وب سایت تکنا

بیشتر بخوانید:

ویرایش ویدیو به کمک هوش مصنوعی!

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.