هوش مصنوعی متا ساختار 600 میلیون پروتئین را به دست آورد

هوش مصنوعی متا ساختار 600 میلیون پروتئین را به دست آورد

با توجه به گزارشات اخیر، محققان متا سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی ساختند. آنها با کمک آن میتوانند دنباله‌های ساختاری پروتئین‌ موجودات زنده را پیش‌بینی کنند.

موفقیت در علم با هوش مصنوعی متا

موفقیت در علم با هوش مصنوعی متا

موفقیت در علم با هوش مصنوعی متا

پژوهشگران شرکت متا، با استفاده از یک مدل زبانی هوش مصنوعی موفق شدند در دو هفته ساختار بیش از 600 میلیون پروتئین را پیش بینی کنند. این پروتئین ها مربوط به میکروب ها و ویروس ها است و در حال حاضر در ساخت دارو از آن استفاده کرد.

یک برنامه با نام ESMFold در شرکت متا وجود دارد که کار آن رمزگشایی زبان های انسانی بود. حالا دانشمندان با استفاده از آن توانستند پیش بینی دقیقی از ساختار سه بعدی پروتئین ها داشته باشند.

با استفاده از پیش بینی های دانمشندان راجب این موضوع می‌توان از آنها در ساخت داروهای جدید، آشنایی با کاربردهای ناشناخته میکروبی و ردیابی ارتباطات مهم میان گونه‌های هم‌خانواده استفاده کرد.

مدل ESMFold اولین مدل هوش مصنوعی برای پیش بینی پروتئین ها نیست. پیش از آن دیپ مایند گوگل در سال 2022 مدلی با نام AlphaFold منتشر کرده بود. اما حالا متا ادعا میکند که سرعت مدل آنها 60 برابر مدل گوگل است.

جزئیات بیشتر این فرایند

پروتئین ها اجزا سازنده تمام موجودات زنده هستند و آگاهی داشتن از شکل آنها بهترین راه برای شناخت کارکرد آنها است. در نتیجه پژوهشگران متا مدلی مبتنی بر هوش مصنوعی ساختند که سعی میکند کارکرد پروتئین ها را بفهمد. به این مدل میلیون‌ها دنباله‌ پروتئین طبیعی آموزش داده شده و می‌تواند به‌صورت خودکار جاهای خالی را در آن پر کند.

دانشمندان عنوان کرده اند با این مدل میتوان بیش از چندین میلیون دنباله را مطالعه کرد. آنها به آینده بشر بسیار امیدوار هستند و میخواهند از این سیستم در زمینه های سلامت، بیماری و  محیط زیست استفاده کنند.

 

بیشتر بخوانید:

رفع اختلالات مغزی با هوش مصنوعی!

تشخیص بیماری قلبی با هوش مصنوعی!

آشنایی با ربات انسان نما به نام آمکا!

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

Call Now Button