انتقال اطلاعات با سرعت بالا بر بستر کابل فیبر نوری

انتقال اطلاعات با سرعت بالا بر بستر کابل فیبر نوری

همه کاربران علاقه مند به افزایش سرعت اینترنت خود دارند و هیچ کاربری از آن دوری نمی‌کند. حالا محققان توانستند تراشه کامپیوتری بسازند که با کابل نوری اطلاعات را با سرعت بالا (1.84 پتابیت در ثانیه) انتقال بدهد. این عدد بسیار قابل توجه است و رکوردی بی نظیر ثبت کرده است.

انتقال اطلاعات با سرعت بالا رکوردی جدید است

رکوردی جدید در انتقال اطلاعات

رکوردی جدید در انتقال اطلاعات

با توجه به گزارشات، این پروژه را گروهی از پژوهشگران دانشگاه فنی دانمارک انجام دادند. سرعت انتقال اطلاعات در این پروژه 1.84 پتابیتی معادل دانلود حدود 230 میلیون تصویر در هر ثانیه است.

تراشه مورد استفاده در این پروژه فوتونیک است. به این معنا که تراشه از دوتا یا چند قطعه فوتونیک ساخته شده. این قطعات باعث ایجاد یک مدار کاربردی می‌شود.

در این فناوری اول نور شناسایی، سپس منتقل و پردازش می‌شود. این فرآیند باعث تقسیم اطلاعات به هزاران کانال مجزا می‌شود. سپس همه آنها به صورت یکجا در مسیر 7.9 کیلومتری منتقل می‌شوند.

توضیحات بیشتر درمورد این رکورد

محققان عنوان کردند برای انتقال اطلاعات ابتدا آنها را به 37 قسمت تقسیم کردند و هر کدام را به صورت جداگانه از یک هسته خاص از کابل فیبر نوری فرستادند. سپس هر کدام از این کانال های اطلاعاتی به 223 تکه تقسیم شدند که درون قطعات دارای طیف الکترومغناطیسی وجود داشتند.

در گذشته هم نیز شاهد رکورد هایی در زمینه انتقال داده بودیم. به عنوان مثال رکورد قبلی سرعت 10.66 پتابیت بر ثانیه بود ولی به دلیل تجهیزات نامناسب و ناکارآمد زیاد مورد توجه قرار نگرفت.

رکورد جدید با استفاده از یک تراشه کامپیوتری اتفاق افتاد. با این روش پهنای باند افزایش و هزینه های انرژی به شکل قابل توجهی کاهش میابد.

البته توسعه این تراشه هنوز خیلی کار دارد و کامل نشده است. به عنوان مثال برای رمزنگاری اطلاعات به یک لیزر و دستگاه در هر خروجی نیاز است. پژوهشگران ادعا کردند این تراشه را با استفاده از این دو عنصر می‌توانند اندازه یک جعبه کبریت کنند.

 

بیشتر بخوانید:

شنود صدای افراد با کابل فیبر نوری از فاصله دور!

کمبود کابل فیبر نوری تهدیدی جدید برای دنیای دیجیتال!

زلزه را میتوان با کابل های فیبرنوری در زیر دریا تشخیص داد!

جهت به اشتراک گذاری این مطلب روی رسانه مورد نظر کلیک کنید.

ارتباط با ما

جهت خرید آنتی ویروس و ضد باج افزار و مشاهده محصولات ما اینجا کلیک کنید.

آنتی ویروس و ضد باج افزار

کاوش پردازش کارگزار فناوری اطلاعات

جشنواره فروش سرور HP

جهت دریافت اطلاعیه جشنواره پیش رو فرم رو برو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سیستم باتری مانیتورینگ آرکا

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

لینک دانلود

جهت نمایش لینک های دانلود اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.